Lyžovanie

Lyžovanie

Lyžiarske stredisko Podbanské sa nachádza v nadmorskej výške 1100m, vďaka čomu má výborné podmienky na lyžovanie. Lyžiarska sezóna na svahoch v Podbanskom býva nadpriemerne dlhá a trvá v priemere 100 až 115 dní. Svahy strediska sú strednej a nízkej náročnosti, takže sú vhodné aj pre deti a menej zdatných lyžiarov. Nachádzajú sa tam 4 vleky a na svoje si prídu aj pokročilý lyžiari.

SOLISKO – ŠTRBSKÉ PLESO

20 km vzdialené Štrbské Pleso ponúka na svahoch Predného Soliska 9 kilometrov ľahkých a stredne ťažkých zjazdových tratí. Využiť tu môžete služby požičovní lyží, snowboardov, ski – servisov a lyžiarskych škôl pre začiatočníkov.

Pre bežkárov sú na Štrbskom plese k dispozícii bežecké trate v celkovej dĺžke až 26,5 km. Takisto nočné lyžovanie si isto zamilujete. Ak obľubuteje adrenalín, navštívte atraktívny snowpark

Ski Centrum - Opalisko

Neďaleko Liptovského Mikuláša sa nachádza SKI Centrum Opalisko. Pre najmenších majú k dispozícii prírodné klzisko, sánkarskú dráhu a detský areál. V stredisku sa nachádza aj bežecký areál, ktorý má 30 km bežeckých tratí. Majú 5 umelo zasnežovaných zjazdoviek, 4 vleky a sedačku, takže dlhé rady vás isto nečakajú.

Jasná - Nízke tatry

Jasná ako najväčšia lyžiarska aréna ponúka množstvo aktivít. Výborné podmienky pre zimné športy, 49 km upravených zjazdoviek a moderný zasnežovací systém len potvrdzujú atraktivitu tohto strediska. Zimná sezóna trvá približne 5 mesiacov.

Račkova dolina – Klin

Táto trasa je podobná ako trasa na vrchol Končistej. K nej sa z Račkovho sedla dostanete stúpaním doľava. Ak ale chcete ísť na Klin, dáte sa na o niečo dlhšie stúpanie doprava. Z Klina môžete hneď zlyžovať ku kolibe, a to juhozápadným svahom. Máte ale možnosť prejsť sa po hrebeni na juh a až odtiaľ zlyžovať dolu ku kolibe.

Skialpinizmus

Zaujalo vás voľné lyžovanie a k tomu radi využijete svoje lezecké schopnosti? Áno, aj v tomto prípade si prídete na svoje.

Baranec, Západné Tatry

Dominanta Liptova a zároveň tretí najvyšší vrch Západných Tatier. Z výšky 2185 m n. m. dovidíte na Baníkov, Plačlivé, Ostrý Roháč či hrebeň Otrhancov. Dostanete sa naň dvoma spôsobmi. Cez Žiarsku alebo Račkovu dolinu. Od Žiarskej to vychádza necelé 4 hodiny pomalým tempom. Od Račkovej je to trocha dlhšie, približne tie 4 hodiny.

Račkova dolina – Končistá

Od Račkovej doliny sa po lesnej ceste dostanete cez Úzku dolinu až k poľane Prostredné. Výstup ide až ku kolibe pod Klinom. Od koliby sa dostanete k Račkovym plesám, kde svah naberá svoju strmosť. Po stúpaní vyjdete až do Račkoveho sedla a mierne stúpanie vás dostane na vrchol Končistej. Odtiaľ viete zlyžovať dole k plesám.

Bežecké lyžovanie

Liptovská Kokava – Podbanské má upravovanú trať dlhú 10 km. Do Liptovskej Kokavy sa viete dostať za 10 minút autom. Liptovská Kokava má aj korčuliarsky okruh.

Podbanské – Kmeťov vodopád je trasa dlhá približne 8 km. Žltou trasou sa dostanete po rázcestie Kôprovej a Tichej doliny, zelenou trasou prídete na rázcestie Pod Grúnikom a modrá trasa vás dovedie až ku Kmeťovmu vodopádu.

Z tých menších trás môžeme spomenúť trasu Pribylina – Ústie Úzkej doliny, ktorá má 3,5 km.

Popis obrázka

Aj pre nadšencov backcountry bežiek je Rezort pri jazere Podbanské tým správnym miestom. Les, lúky a zvážnice v okolí vám umožnia vychutnať si počas celej zimy jedinečnú zimnú turistiku.

Z tých menších trás môžeme spomenúť trasu Pribylina – Ústie Úzkej doliny, ktorá má 3,5 km a Pavčina Lehota – Žiarce so vzdialenosťou 1,6 km.
Trasu Závažná Poruba – Opalisko môžete poňať až dvoma spôsobmi. Jedna trasa má dĺžku cez 2 kilometre a druhá je takmer 5 km dlhá. 
Malinô Brdo má bežeckú trať dlhú necelý 1 kilometer.

Bežkársku výstroj si môžete požičať v stredisku Jasná Nízke Tatry, v Liptovskom Mikuláši a v Závažnej Porube.